Аксаково
Община Аксаково се намира в Североизточна България, област Варна. Тя е втората по големина и население община във Варненска област, разположена на територия от 460,54 кв.км. В състава и влизат 23 населени места, а населението е над 35 000 жители. Има излаз на Черно море с четирикилометрова брегова ивица. Град Аксаково е разположен само на 10 км. от морската столица на България – Варна.
Още от древността землището на община Аксаково е предлагало благоприятни условия за живот на много култури. В местността „Побити камъни“, разположена на юг от гр. Аксаково, праисторически хора от късния палеолит са обитавали пещери и открити селища. Живописните територии на община Аксаково изобилстват от подходящи места за селски, ловен и спортен туризъм. Аксаково разполага с всичко необходимо за т.нар. модерен лукс, който хора от всички краища на света търсят все по-често – чиста храна, спокойствие и красива природа.
Уникалното разположение на общината благоприятства икономическото, социалното и екологичното ѝ развитие. На територията на Аксаково се намира международното летище Варна, което има линии до големи международни летища в Европа и Азия.
Аксаково е сред първите е-общини в страната, въвели обслужване на едно гише за бизнеса. Администрацията е сред малкото дигитални в страната, предлагаща 100% от общинските услуги за гражданите по електронен път. Наложена е устойчива политика за ниски данъци и такси както за населението, така и за инвеститорите.
Изградена е модерна социална инфраструктура, обхващаща всички възрастови и социални групи.
Общината поддържа активен международен обмен и партньорства с побратимени селища от страни от ЕС и извън него. Аксаково е основател на мрежата „Отворени градове“, в която членуват 12 европейски града.
Аксаково е бизнес сърцето на Варненска област. Младият град за кратко време се превърна в привлекателен център за български и чужди инвеститори. През 2014г. той стана първият носител на наградата „Най-добър малък град”.
ТРАНСПОРТ
Община Аксаково е обезпечена с въздушен, воден и сухопътен транспорт.
На териорията на общината е разположено международното летище „Варна“, което поддържа линии с големи международни летища в Европа и Азия.
В непосредствена близост са Пристанищен комплекс „Варна“, Пристанище „Варна-запад“, Пристанище „Варна-изток“ и Фериботен комплекс „Варна“, което създава предпоставки за развитие на икономиката и изграждането на логистични бази за много предприятия.
През територията на общината минава автомагистрала „Хемус”, свързваща Варна със столицата София. Автомагистрала „Черно море“ осигурява връзки между черноморски градове, както и бърз и удобен достъп до пристанища „Варна -запад” и „Варна- изток”. Чрез добре изградената си транспортна инфраструктура община Аксаково предлага постоянна транспортна свързаност между най-големите курортни комплекси по Северното Черноморие – Златни пясъци, Албена, Кранево и Балчик.
ИКОНОМИКА И РАСТЕЖ
Община Общината е традиционно силно развит селскостопански район. Климатът е особено благоприятен за отглеждане на зърнени култури и лозя. В района на Аксаково се намира най-големият в областта оранжериен комплекс, който предлага целогодишна заетост на голяма част от населението.
На територията на Община Аксаково са обособени три района за инвестиции.
Първият е около Летищен комплекс и автомагистрала „Хемус”. Той включва град Аксаково и селата Игнатиево, Слънчево, Припек и Доброглед. Според оценката на български и чуждестранни инвеститори това са едни от най-добрите места за бизнес не само в България, но и в Европа.
Вторият атрактивен икономически район е в близост до Черноморското крайбрежие и обхваща землищата на селата Кичево, Генерал Кантарджиево, Орешак, Куманово и Осеново. Там се строят ваканционни селища, голф игрища, жилищни комплекси от затворен тип.
Третият район обхваща населените места над град Аксаково – Изворско, Любен Каравелово, Крумово, Зорница, Засмяно, Ботево, Новаково. Тук основно се развиват подотрасли на селското стопанство, като растениевъдството и животновъдството
Най-новият и амбиционен проект на община Аксаково е изграждането на Бизнес зона „Варна- Аксаково“.
Зоната ще обхване 10 000 декара с първокласна инфраструктура за развитието на високотехнологични предприятия, разположени между летищен комплекс „Варна“, градовете Аксаково и Игнатиево и село Слънчево. Територията се проектира като най-голямата индустриална зона в България, отговаряща на най-високите стандарти за бизнес. Логистичната и осигуреност е безпрецедентна - с близостта си до магистрала “Хемус”, със съществуващия пътен възел до село Слънчево и започналата процедура по изграждане на втория пътен възел - до град Игнатиево, стария път Варна-София, пристанищните комплекси – „Варна- запад“ и „Варна - изток“, както и Фериботния комплекс в гр. Белослав. Равнинният терен е благодатен за промишлено застрояване, през територията му преминават магистралните водопроводи, както и високоволтов далекопровод и захранващ газопровод.
За перфектен достъп до най-голямата Индустриална зона е предвидено изграждането на метро, което ще осигурява бърза и екологична връзка между курортен комплекс Златни пясъци и Индустриалната зона.
По трасето на скоростната железница, която ще тръгва от Златни пясъци и ще преминава през курорта Св. Св. Константин и Елена и гр. Варна, са заложени 4 спирки на територията на общината - летищен комплекс, гр. Аксаково, гр. Игнатиево, природен феномен „Побити камъни“.
Модерната железница ще е транспорт, който ще обслужва и бизнеса, и туристите, и граждани, създавайки трасе между курортния комплекс “Златни пясъци“, индустриалната зона и природната забележителност „Побити камъни“ .
ТУРИЗЪМ
Община Аксаково има развива различни форми на селски, ловен, риболовен, спортен, пешеходен, вело, екотуризъм, спа, поклоннически, маршрутно-познавателен, рекреативен, културен, приключенски, религиозен, голф, винен, тематични паркове, места за наблюдение на диви животни и птици и други видове туризъм.
Регионът изобилства от възможности за т.нар. модерен лукс – чиста храна, спокойствие и красива природа. На крачка от Аксаково са природният феномен Побити камъни и защитената местност „Батова“. Живописните територии в землището на община Аксаково изобилстват от подходящи места за селски, ловен и спортен туризъм. За любителите на адреналина има разработени маршрути за офроуд и джип сафари. На територията на общината - в близост до селата Любен Каравелово, Ботево, Засмяно, Крумово и Осеново са разположени едни от най-големите и красиви язовири. Неиндустриалната част на община Аксаково граничи с живописната плажна ивица на село Кранево.
Културният календар е изкушение за български и чуждестранни гости с неповторимите си традиционни фестивали за автентичен фолклор, а селцата наоколо – пазител на духовни и религиозни ценности с обновените си и приветливи читалища и православни храмове.
В територията на община Аксаково влизат част от Природен парк „Златни пясъци”, Природен парк „Побити камъни” и местност ”Батова”.
СПОРТ
В община Аксаково функционират редица спортни клубове: футболен клуб “Аксаково”, включен във “В”-републиканска футболна група; баскетболен клуб “Атaланта-Аксаково”, който активно участва в зоналните първенства; клубове по борба, лека атлетика и волейбол. Има изградена писта за мотоциклетизъм и е създаден клуб по мотокрос.
През 2018 г. в Аксаково се проведоха първите по рода си в България „Олимпийски игри“ за възрастни хора. Възрастните хора в общинския център имат създадени условия да спортуват два пъти седмично и традиционно се състезават в олимпийски дисциплини всяка година.
Градският стадион в Аксаково е сред най-атрактивните спортни съоръжения в областта – със съвременна настилка и поливна система. В комплекса, в резултат на партньорство с БФС, е изградено и модерно тренировъчно мини игрище за футбол.
КОМУНИКАЦИИ И IT ТЕХНОЛОГИИ
България винаги е била сред първите по развитие на ИТ технологиите и скорост на интернет.
Близостта до гр. Варна създава условия за подготовка на кадри в областта на информационните технологии, както и за осигуряване на инфраструктура за интернет в съответствие със съвременните технологии.
Община Аксаково е една от първите общини в България осигурила интернет достъп до публичните места чрез инициативата на Европейската комисия WiFi4EU.
Аксаково е сред първите дигитални общини в страната, предлагаща 100% от услугите си по електронен път.
Стратегическото местоположение на Аксаково за развитието на бизнеса в района определят следващото предизвикателство пред общината - разработването и реализацията на Стратегия за развитието на Аксаково като „Умен град“, осигуряващ непрекъсната информация, наблюдение и безопасност за жителите и гостите на Аксаково и района.