Местност „Батова“

Начало / Обекти


Mестността “Батова” представлява горски масив, който приютява редки растителни и животински видове, включени в Червената книга на България, а някои са от европейско природозащитно значение. Мястото предлага красиви гледки. Разполага с няколко хижи за отдих. В местността има възможност да се изграждат къмпинги, бази за спорт, конна езда, голф игрища, спортен риболов, колотуризъм, екопътеки.

Ежегодно се организират събори за надпяване и надиграване, които събират хора от целия регион.

Местността е любимо място за орнитолози. „Батова” представлява комплекс с различни по характер местообитания,

които са характерни както за типични горски видове, така и за водолюбиви птици и птици, обитаващи земеделски площи. В района са установени са 184 вида птици, от които 50 са включени в Червената книга на България (1985). От срещащите се видове 80 са от европейско природозащитно значение. Над долината на р.Батова се събират три потока от мигриращи птици, идващи от Добруджа. През „Батова” преминава най-концентрирания поток от мигриращи щъркели и пеликани в Североизточна България, като в долината между Добруджанското и Франгенското  плато  те  набират  височина,  а  над  самото  плато  летят ниско.  По  време  на  миграция  грабливите  птици  редовно  нощуват  в горите на „Батова”. Крайбрежните части на мястото са от ключово значение за миграциите на значителни количества чайки буревестници /Larus canus/. Значителни количества водолюбиви птици презимуват в района на „Батова”, основно гъски /Anser albifrons/, които се задържат от декември  до  март.  Те  нощуват  в  морето  и  ежедневно  прелитат  над района за да се хранят в нивите във вътрешността, но често се хранят и в  земеделските  земи  тук.  „Батова”  е  едно  от  най-важните  места  в страната от значение за Европейския съюз за опазването на гнездящите тук среден пъстър кълвач /Dendrocopos medius/ и полубеловрата мухоловка /Ficedula semitorquata/.

Заплахите за зоната са свързани с опазването на водните местообитани – р.Батова и специално с лонгозната гора „Балтата”, които са чувствителни  по отношение на човешките  дейности. Продължаващата урбанизация, свързана с мащабното развитие на туризма води до разпокъсване,  нарушаване  и  дори  унищожаване  на  местообитанията,основно в крайбрежната зона, но също и по високите открити пространства върху платото.